Nagradu “Meša Selimović”, za najbolju domaću knjigu objavljenu prethodne godine, od 1988. dodeljuju “Večernje novosti” i Udruženje izdavača i knjižara Srbije.

Dobitnik nagrade “Meša Selimović” za najbolju knjigu u 2019. godini je Vladimir Pištalo, za zbirku eseja “Značenje Džokera”.
“Značenje džokera” dobila je najveći broj glasova Velikog žirija – 60 književnih kritičara, teoretičara i istoričara književnosti.
Nagrada se sastoji od reljefa sa likom Meše Selimovića, rad akademskog umetnika Miroslava D. Savića; povelje; i novčane nagrade od 200.000 dinara.
Uručene “Velike nagrade Ivo Andrić” Dragoslavu Mihailoviću i Guzelj Jahini
“Značenje džokera” u izdanju kuće “Agora” je još jedna od čarobnih knjiga Vladimira Pištala. U njoj su tajne “uvek zanimljivije od objašnjenja”, a objašnjenja su takva da dižu tajnu na naredni nivo do koga tek treba stići. Naime, ova knjiga je pisana u tananim registrima između eseja i priče. Ona jeste svojevrsna knjiga u slavu smeha, koliko i eseja. “Šta je esej?” pita se autor na samom početku, i odmah odgovara: “Mišljenje.” A sredstvo mišljenja je smeh. Tim “najkraćim rastojanjem između ljudi” ovde se najotvorenije razotkriva logika Pištalove poetike. Smeh je čak utkan, i u surovu priču o Mostaru, Pištalovom tom ličnom Makondu, i o njegovom srušenom i nanovo sagrađenom mostu.
Na 80. rođendan Matije Bećkovića knjiga “Kad se ponovo rodim”

Uz pomoć svojevrsnog književnog ogledala, uz veliki upliv nematerijalnog, uz vanstandardno poznavanje nekih od ključnih i istovremeno zatamnjenih tačaka i srpske i američke kulture, Pištalo u ovoj knjizi gradi brižljivu kompoziciju od eseja o totalno različitim egzistencijalnim stvarima i kulturnim pojavama. Otkriva činjenice koje stoje iza vidljivih obrisa dvaju kultura. Ispisuje tekstove nakon kojih i mi u Srbiji možemo da razumemo Ameriku, dublju od naših predstava i stereotipa o njoj.
Pisani u perspektivama od Džokera do Hermesa, tih bogova našeg vremena, i Dionisa, boga preterivanja, dubljeg od sna, ovi Pištalovi raspričani eseji, svi odreda usmereni protiv propagande, tih “vođenih zapažanja”, otkrivaju nam smeh, ne samo kao crvenu nit kompozicije ove knjige, već i kao crvenu nit naših života.
64. Međunarodni beogradski sajam knjiga: “Laguna” izdavač godine

Kao svaka prava knjiga, i “Značenje džokera” nam, u ovo raspolućeno vreme post-istina, svedoči sobom kao prethodnom istinom. U našem svetu, u kome se najveća moć ipak postiže smehom.
Vladimir Pištalo je srpski književnik, rođen u Sarajevu 1960. godine. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu i doktorirao na Univerzitetu u Nju Hempširu na temi višestrukog identiteta srpskih migranata. Njegova najpoznatija dela su romani “Tesla, portret među maskama”, “Milenijum u Beogradu” i “Venecija” koji se prevode, ili su već prevedeni, na više svetskih jezika.