Zoran Modli je bio legenda radijskog etra, jedan od najpoznatijih srpskih radio-novinara i disk-džokeja.

Radijski voditelj Zoran Modli umro je u 71. godini u Beogradu posle kraće i teške bolesti. Bio je dugogodišnji voditelj i autor brojnih emisija. Prvi je vodio emisiju iz aviona, dok pilotira.
– Dragi naši slušaoci, sa ogromnim žaljenjem vas obaveštavamo da nas je zauvek napustila legenda radijskog etra, gospodin Zoran Modli. Večna mu slava i hvala! – objavili su iz Radio Lagune.
Preminuo urednik nedeljnika “Vreme” Dragoljub Žarković

Rođen je 1948. godine u Zemunu, gde je išao u gimnaziju. Završio je Višu vazduhoplovnu pilotsku školu, bio je pilot i pilotski instruktor. Počeo je karijeru disk-džokeja krajem šezdesetih godina u beogradskim diskotekama.
Modli je saradnju sa Radio Beogradom započeo kao gimnazijalac 1965. u emisiji “Sastanak u 9 i 5” na Drugom programu. Radio je kao saradnik u emisijama Prvog programa – “Veče uz radio” i “Novo, aktuelno, zanimljivo”, kada je napisao niz tekstova za pesme Lole Novaković; Dragana Antića; Dijega Varagića; i druge zvezde šlagerske muzike.
Preminuo glumac i voditelj Đorđe Nenadović

Godine 1969. je prvu polovinu proveo kao saradnik Tugomira Vidanovića u emisiji prvog programa Radio Beograda “Novo, aktuelno i zanimljivo”, a drugu polovinu u večernjem programu Beograda 202 pišući najave za voditelje njegovog noćnog programa. Onda se javio na audiciju za voditelje Studija B krajem 1970. Modlijeva “ulaznica” bila je magnetofonska traka sa polučasovnim snimkom disk-džokejskog programa u zemunskoj diskoteci “Sinagoga”, koja se tada zvala “Disko 202”. To je bilo dovoljno da iz prve zasnuje stalni radni odnos u najmađem beogradskom radiju.
Sačuvani su snimci jednog od prvih jutarnjih programa Studija B iz prve polovine 1971, sa glasovima Modlijevih gostiju – Đela Jusića iz “Dubrovačkih trubadura”; splitskog kompozitora Džekija Srbljenovića; popularnog pevača grčkih pesama Larija Nanosa; Vladimira Savčića Čobija iz sastava “Pro arte”; urednika i kreatora većine tadašnjih emisija Studija B Dragana Jelića; direktora tehnike Studija B inž. Jovana Viškovića (koji je bio i autor mini-emisije za ribolovce “Važno je da trza”); i novinara Đoke Vještice.
Preminuo uvaženi srpski kompozitor Zoran Hristić

Deo kasnijih jutarnjih programa Studija B bila je polučasovna i marketinški originalno zamišljena emisija “Halo Centroprom”, u kojoj je ključnu ulogu igrao Poljoprivredni kombinat Beograd. Emisiju je vodio u tandemu sa Petrom Maršom, poznatijim pod pseudonimom Peca Petrović.
Izdao je ploču “Zoran Modli i leteća diskoteka” i bio je urednik jedne rubrike u muzičkom magazinu “Džuboks”. Modli je sa Borom Đorđevićem početkom 1975. osnovao grupu “Hajduk Stanko i jataci”, u kojoj je bio pevač, ali su imali samo dva singla, “Na putu za Stambol” i “Anđelija, čuvaj se Turaka”.
Otkrivena spomen-ploča Milovanu Iliću Minimaksu u Radio Beogradu

Bio je veoma popularan radio-voditelj tokom osamdesetih kada je imao emisiju “Ventilator 202”, u kojoj je kroz tada čuvenu “Demo top 10 listu” na “Dvestadvojci” skoro celu deceniju aktivno promovisao mlade domaće rok grupe.
“Ventilator 202” bio je ujedno i prva radijska emisija posvećena računarima i prvim komjuterskim programima.
Modli je preko radija puštao nešto što je ličilo na šuštanje i krčanje. To su, zapravo, bili novi kompjuterski programi. Njih su kod svojih kuća snimali na kasete oni slušaoci koji su tada imali rane modele prvih računara u Srbiji (“Spektrum”, “Komodor 64”, “Galaksija”).
Ostavio je neizbrisiv trag svojim čuvenim špicama i džinglovima koji su u to vreme bili zaštitni znak “Dvestadvojke” (“Modli, što program vodli”).
13. Beldocs otvara “Govori da bih te video”, omaž Radio Beogradu

Najduže je sarađivao sa Radio Beogradom 202. Pisao je tekstove za voditelje večernjeg programa, a kasnije je, kao već poznat disk-džokej, 1979. pokrenuo avangardnu emisiju “Ventilator 202”.
Bio je aktivan na više privatnih radio-stanica, da bi se vratio Radio Beogradu 202 sa emisijama “Modulacije” i “ZAIR”. Zaslužan je i za neke od inovativnih i pionirskih poduhvata “Dvestadvojke”, od kojih je najčuvenija emisija “iz vazduha” koju je, leteći iznad Beograda, vodio iz aviona.
Emisiju “Modulacije” Modli počinje na Radio Pingvinu u maju 1993. Emituje “Modul top-ten” vrh listu MOD datoteka, rudimentarne računarski stvorene muzike. Ova emisija se 1995. seli na Radio Beograd 202, a 1996. dobija nagradu “Diskobolos” za najbolju radio i TV emisiju o računarima.
Ubrzo se opet vraća na Radio Pingvin uz novi naziv “Modulacije – The Next Generation”. Potom prelazi na “MIP radio”, gde ostaje do 1999, kada se emisija gasi.
Preminuo glumac Branislav Petrušević Petrući
Od 2000. pokreće emisiju “ZAIR” (Zakon akcije i reakcije) koja je godinu dana emitovana na Radio Beogradu 202, a potom na beogradskoj Radio Laguni i na više nezavisnih radio-stanica u Srbiji i regionu.
Od 2002. godine pravi tehnološki iskorak jer se emisija sprema unapred u kućnim uslovima i na računaru, a prosleđuje se mreži lokalnih radio-stanica putem interneta, a može se preuzeti sa Modlijevog sajta.
Modli se trudio da bude inovativan i prvi je vodio emisiju iz aviona, dok pilotira. Posle više od 20 godina provedenih u JAT-u, gde je upravljao “boingom 727”, nastavio je pilotsku karijeru kao kapetan u privatnoj avio-kompaniji “Princ aviation”, sve do 15. jula 2010. godine, kada je doživeo udes na aerodromu Brač skliznuvši sa piste mlaznim poslovnim avionom. Avion je izgoreo, ali su posada i putnici izašli nepovređeni. Posle tog udesa, Modli je napustio karijeru pilota. Do detalja je opisao svoj poslednji let u prvom poglavlju “Pilotske knjige”.
Preminuo legendarni voditelj Radio i TV Beograda Svetislav Sveta Vuković
Đoko Vještica, Zoran Modli i Marko Janković Zoran Modli u društvu Zvonimira Đukića Đuleta, Žike Jelića, Petra Pece Popovića, Radomira Mihajlovića Točka, Petra Janjatovića i Nikole Karaklajića Zoran Modli, Nebojša Antonijević Anton i Dušan Kostić Koja
Modli je pisao i knjige namenjene popularizaciji pilotskog poziva. Objavio je sedam knjiga o pilotskoj profesiji, letenju i avionima.

Informacija o vremenu i mestu sahrane Zorana Modlija biće naknadno objavljena.
E. A. / Izvor: RTS, Studio B, Radio Laguna
Foto: Facebook/Zoran Modli